31 Mar 2013

Argo Konuşmak İstemiyorum Ama Böyle Filmin Amk.


       Uzun yazmama aramdan sonra bir yazma arası (ne demekse) vereyim diyorum ne zamandır. Arada onlarca film seyrettim ama geriye dönük sanırım yazamayacağım. Bir yerden başlamak gerek, şu "argo fuck yourself" iyi bir nokta bunun için. 
      Ben Affleck dediğimiz adam oyunculukla yetinmeyip yönetmenlik ve hatta yapımcılığa soyunan bir adam olalı altı sene olmuş -vay amk nasıl yaşlanmışız-. Gone Baby Gone ile bence çok sağlam bir yönetmenlik denemesinden sonra The Town ile perçinlemişti bu konuda yetisini. 2013 En iyi film dalında Oscar heykelciğini alınca da aslında daha ne yapsın demekten başka bir şey kalmıyor bize. Ama keşke filmi seyredince "helal lan haketti" duygusu da olabilseymiş bende. 


      Kısaca filmin konusuna değinelim hemen; 1979 İran'ında geçen filmde, Şah'ın ülkeyi terketmesi ve Humeyni'yi başa geçiren İran devriminin (burada solculara öpücük yolluyorum) hemen sonrasında İran'daki Amerikan elçiliğine baskın yapılır ve görevliler rehin alınır. ABD'de oldukça yankı getiren bu olayda rehin alınmaktan kurtulan ama İranda bir evde mahsur kalan altı elçilik görevlisi daha vardır ve film bu kişilere yapılan gerçek bir kurtarma operasyonunu anlatır.
      Konu güzel, ortam güzel, tipler şahane (filmin sonunda kişilerin gerçek fotoğraflarını görünce hayret edeceksiniz). Ama yerine oturmayan civatalar o kadar yalama yapmış, o kadar gürültü yapıyor ki rahatsız olmadan filmi seyretmek mümkün değil. Mantık hataları o kadar fazla ki filmde, bir yerden sonra seyirciyi salak yerine koymaya gidiyor iş. Filmin başında anlatılan dandik "bizce tarih bu" özetini geçtim (çünkü gerçekten onlar buna inanıyor) filmin özellikle sonlarında o kadar çok "noluyor amk" ve "yeuc ebeunin le ami?" (çvr notu: Fransızca. yok canım olmaz  gibi bir anlami var) duygusu sarıyor ki insanı, filmin adının nereden geldiğini çok rahatlıkla tahmin edebiliyorsunuz. 
       Gene adet yerini bulsun fragmanı verelim ama en iyi film oscar mı??? yok yuh fuck demekten kendimizi alamıyoruz bunu da unutmayalım.


    

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sevdiysen paylaş.