28 Ara 2010

Salt- Kadının Adı Yok

"Who is Salt?"
Filmin özeti yukarıdaki cümlede saklı. Zaten ana sloganı da bu ve gerçekten başarılı bir ana fikir cümlesi olarak zihinlere kazındı.

Filmin kadrosuna bakınca yönetmen koltuğunda casusluk temalı filmlere pek uzak olmayan Philip Noyce'u görüyoruz. Angelina Jolie ile daha önce The  Bone Collector filminde beraberlerdi ve bence Jolie'nin kariyerindeki en güzel filmlerden birisi buydu.

Dişi oyuncumuz ise -özellikle dişi kelimesini kullanmakta fayda var- genellikle aksiyon filmlerinden tanıdığımız Angelina Jolie. Güzelliğimden hiç bir şey kaybetmedim diye bağıracak film boyunca ve çoğu zaman filme dikkatinizi toplamanızı engelleyecek hep yaptığı gibi.

Filmin konusu kısaca şöyle: CIA için çalışan ajan Evelyn Salt, ülkeye irtica etmek isteyen bir Rus ajanının verdiği ifade ile şüpheli konumuna düşer. Adamın söylediklerine göre ABD içinde, çocukluğundan itibaren  Rus ajanı olmak için yetiştirilmiş ve kendisine verilecek görevi bekleyen ajanlar vardır ve bunların başında da ajan Salt gelmektedir. Burada bir parantez açalım, bu şehir efsanesi yeni değildir, temelleri Rus-ABD  soğuk savaşına dayanmaktadır ve özellike ABD sanayii devrimi zamanında bir çok kişi Rus ajanı olduğu iddasıyla tutuklanıp sorgulanmıştır.

Ajan Salt suçsuzluğunu kanıtlamak için kaçar ve suçlu olduğunu düşündüğü adamların peşine düşer. Tam burada işte bize safi aksiyon vermek yerine, casusluk filmlerinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm ikilem duygusunu da enjekte ediyorlar. Filmin büyük bir kısmında ajan Salt'ın ne yaptığını ve kime çalıştığını anlayamıyacaksınız. Yeri gelecek "ulaan karıya bak hakkaten Rus ajanıymış " diyecek, yeri gelecek " helal olsun be, ABD'yi bırakmadı" deyip, Amerikancı milliyetçi duygularınız tavan yapacaktır.


Genel olarak aksiyon ağırlıklı filmde, bunun bir aksiyon filmi olduğunu unutmadan izlemeniz sizin faydanıza olacaktır, yoksa sık sık "yok artık, yuh artık" demeniz kaçınılmaz. Uçanlar, kaçanlar, zıplayanlar, araba sahneleri vs vs bol bol işlenmiş filmde. Aksiyon dozu olarak bu niyetle seyredenleri yeteri kadar tatmin edeceğe benziyor film.


Bir "ama" diyemeden geçemeyeceğim, film aksiyon-casusluk tarzı film çeşidine yeni bir şey katmadığı gibi , mevcut bir çok benzeriyle kıyaslandığında vasatın ötesine geçemiyor. Aslında fena olmayan kurgusu çok daha başarılı işlenebilirdi diye düşünüyorum. Yeni bir " aksiyonuna güvenen film" daha olmuş sadece. Başka bir şey aramayın, bulamazsınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sevdiysen paylaş.