22 Tem 2010

Kirpi (bildiğiniz dikenli olan)

Uzun zamandır Türk filmi izlemiyordum, bu hafta iki tane patlattım üst üste.
Kirpi filmi Sulhi Dölek'in ölmeden önce film yapılmasını vasiyet ettiği kitabından sinemaya uyarlanmış.
Filmde oynayanları tanır herkes yakından o yüzden anlatmayayım boş yere. Saten çok uzun yazamayacağım film hakkında. Güven Kıraç ve Mazhar Alanson sevdiğimiz iki karakter.
Filmin lansmanı o zaman çok şaşalı yapılmıştı. Yüzyılın filmi gibi gözümüze sokmuşlardı ama beklenen etkiyi göstermedi. Göstermemesinde elbette filmin de etkisi var.
Kısaca konuyu özetlersek, Reşat ve Tahir bir gün fatura sırasında kısa bir tartışma yaşarlar. İkisi de çok kinci olan bu tipler birbirlerinden intikam almaya çalışacaklardır. Her intikam bir öncekinden daha şiddetli olacak, ancak bu ikisinin oyunları git gide çığrından çıkacaktır. Emniyet ve mafya tamamen yanlış anlamalardan dolayı bu ikilinin peşine düşecektir. Ve olaylar gelişir diyeyim kısaca.
Şimdi aslında bakacak olursak konu fena değil, yani malzeme güzel. Ama işleniş biçimi ve hikayeyi sunuş tarzları olarak vasatın altında bir film diyebiliriz.

Uzun uzun yazacak pek bir şey bulamadım, bir sinema filminden daha çok, akşam vakit geçirmek için TV filmi olarak düşünülmüş. Yakında zaten görürüz kanalın birisinde, defalarca TV'de ilk defa yazarak, bol bol reklam sokarak verirler.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sevdiysen paylaş.