21 May 2010

Defendor


İstanbul'da yaşayanlar bilir, Barboros caddesinin bir delisi vardı, elinde direksiyonuyla arabaların arasında gezer, kendi araba sanar, trafikte arabalarla birlikte hareket ederdi. Hala var mı o bilmiyorum, gerçi her mahallede belki bir tane vardır bir deli. Defendor da modern çağın, modern ülkenin delisi diyebiliriz.
Peter Stebbings'in ilk yönetmenlik denemesi olan Defendor filmi , Woody Herrelson'un güzel oyunculuğu ile dikkatleri çekiyor. Oyuncu olarak çok parlak olmayan yönetmenin de, böylesi bir filmle yönetmenlik açılışını yapması belki de bir şanstır kendisi için.
Zeka özürlü olan Arthur Poppington, gündüzleri inşaat işinde çalışmakta, ama gece olunca kendi tasarladığı süper kahraman kıyafetini giyerek Defendor olarak suçlu avına çıkmaktadır. Hayatını zaten okuduğu çizgi romanlarla özdeşleştiren Arthur, kullandığı silahlar (bilyeler, sopa, sapan, kendi yetiştiği arılar vs) , işyerinden kaçırdığı , adına Defendog dediği ağır vasıta ve kendi tasarladığı nazi kaskı, siyah bir kıyafet, siyah bir pelerin ve koli bandı ile yaptığı D harfinden oluşan kıyafeti ile süper kahraman olayına bambaşka bir boyut katmıştır.

Süper kahramanımız kendi çapında takılırken bir gün bir arabada bir fahişeyle seks yapan polis dedektifine bulaşır. Kendi aklınca kızı kurtarmak istemiştir ve polisi ciddi şekilde hırpalar. Ancak, polis dedektifi büyük bir kaçakçılık çetesinin polisteki adamıdır ve Defendor'dan intikam almak ister. Bir yandan da fahişe, Defendor'un ne kadar saf olduğunu anlar ve onun yanına yerleşerek, kendisini bu yola düşüren kaçakçılık çetesinin liderinin, Defendor'un aradığı asıl kötü adam olduğuna ikna ederek onu kullanmak ister.

Basit ve görüntüde komik silahlarla ciddi ciddi mafyayla savaşmaya başlaması, bir yandan da fahişe kızla yakınlaşması filmin ana temasını oluşturuyor. Komedi filmi olarak lanse edilse de, annesi tarafından terk edilmesi, hayata bakış tarzı, yaşadığı zorluklar ve filmin sonu sık sık duygulanmanıza sebep olacaktır.


Aslında bakarsak, bir süper kahraman filmi için her şey vardır filmde. Kötü adamlar, güzel bir esas kız, ve süper bir kahraman. Ama bu süper kahramanın süper gücü belki sadece saflığı ve dünyaya bakış tarzıdır diye düşünüyorum.
Yukarıda saydıklarım toplanmış, ortaya hüzünlendiren ama komik bir film çıkmış. Sonunu tabii bilmeseniz daha iyi ama gerçekten ona inanmak ümidimizin olduğunu gösteren bir sonu var, seyrederseniz anlarsınız.


2 yorum :

 1. Hello there! I know this is kinԁa off topіc but I was wondeгing which blog platform are you
  uѕіng for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had iѕsueѕ with hackerѕ
  and Ӏ'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  Also visit my web-site ... school study abroad
  Feel free to surf my webpage ; offers intensive spanish language

  YanıtlaSil
 2. I almost neveг leave remarks, howeѵеr I brοwsеd some of
  thе remarks on "Defendor". I actually ԁο hаνе a couple of quеstions
  for you if уou tend not tο mind. Cοuld it be ѕimplу me or do a few of the remarks looκ like thеу are ωritten
  by brain ԁead іndivіԁuаls? :-P And, if you
  are posting οn additionаl plаceѕ, I'd like to follow everything fresh you have to post. Could you list of every one of all your public sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Here is my web blog :: SEOPressor V5 review
  Also visit my blog : SEOPressor V5

  YanıtlaSil

Sevdiysen paylaş.