5 Nis 2010

Machinarium


"Bu küçük zavallı robotun yardımınıza ihtiyacı var" . Evet slogan bu. İçinizdeki çocuğun (ne demekse) sıkıntıları varsa, beyni fazla geliyorsa, kendinize beyinsel işkence yapmak isterseniz de size bu oyunu tavsiye edeceğim. Grafikleri ilgimi çekmişti ilk başta. Resimlerden de görüleceği üzere muhteşem grafikleri var oyunun, her sahne kendi başına bir sanat eseri. Tiplemeler ve ortamlar gerçekten çok etkileyici. Hikaye deseniz enfes. Hurdaya atılan bir robotun kurtulmaya çalışması ile başlıyor oyun, oyun ilerledikçe kendisine küçüklüğünde kötü davranan robotlarla karşılaşması ve onlardan kurtulması ile devam ediyor. Birazcık da aşk eklenmiş ki dadından yinmez denilebilir artık.
Oyun "point and click" tarzında yapılmış, yani ekrandaki nesneleri tıklayarak onlarla etkileşime girmeniz esasına dayanıyor. Sahne sahne ilerleyerek oynuyorsunuz, ve her sahnede çözmeniz gereken bulmacalar var, ve emin olun, zekanıza güveniyorsanız bu bulmacalar sizi kendi zekanızdan şüpheye düşmenizi sağlayacaktır. Brain teasing denilen türden bulmacalar genelde, ama hepsi çok zevkli.
Bu oyun sonradan öğrendiğim kadarıyla, PC oyunlarının içinde ciddi bir üne sahip, google da ismini yazıp aratırsanız hakkında bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz, tabii çözümleri de var nette ama size tavsiyem bunlarla ilgilenmemeniz, kendi başınıza çözmeye çalışmanız çok daha zevkli. Oyunu save edebilmeniz çok güzel bir başka yönü.
Oyunun boyutu 500 Mb, ki bu çeşit bir oyun için ciddi bir büyüklük bu. Vereceğim linklerdeki 3 dosyayı da indirin pc ye., rar dosyasının içindekileri çıkarın. Büyük olan dosyayı tıklayarak yükleyebilirsiniz bilgisayarınıza. Ben bu tarz bulmacalı oyunları severim diyenlerin kesinlikle oynaması gereken bir oyun.
http://rapidshare.com/files/372172708/Incoming.part1.rar.html
http://rapidshare.com/files/372186176/Incoming.part2.rar.html
http://rapidshare.com/files/372192448/Incoming.part3.rar.html

3 yorum :

Sevdiysen paylaş.